Skip to main content

Some Important Ratio



Some Important Ratio

Net Interest Income = Interest Income - Interest Expense
Net Non-interest Income = Non-interest Income - Non-interest Expenses
Net Interest Margin = (Interest Income – Interest Expenses) / Total Assets
Operating Efficiency Ratio = Total Operating Expenses / Total Operating Income
PLL% = Provision for Loan Losses / Loans
Burden% = (Non Interest Op Expenditure - Non Interest Income)/ Average Assets
ROA = Net Income / Total Assets
ROE = Net Income / Total Equity
Equity Multiplier (EM) = Total Assets / Total Equity
Equity to Asset Ratio = Total Equity / Total Assets
NNIM= Net Non-interest Income / Total Assets
SELECTED PROBLEM:
01.  A summarized Balance sheet and other relevant information of Modern Bank Ltd, is given below:
Liabilities & Capital
Amount (Tk.)
Assets
Amount (Tk.)
Deposit
Borrowing
Capital
5000
1000
800
Cash
Loans
800
6000

Total
6800
Total
6800
Average interest rate on deposit 11% and on borrowing is 5%. Total administrative expenses equal Tk. 150. Investors expected rate of return on the capital is 20%. Total amount of bad loan equals Tk. 75. Calculate Loan Price?
SOLUTION:
Loan Price = (Cost of Fund + Cost of Administration + Cost of Capital) + Risk Premium
                           (Total Deposit * Avg. int. rate) + (Total Borrowing * Borrowing Rate)
               Cost of Fund = …………………………………………………………………………………………………………. %
Total Loans & Advances

(5000 * 11%) + (1000 * 5%)
                                  = …………………………………………… %            = 10%
6000

                       

                                               Total Administrative Expenses                 150
               Cost of Administration = ………………………………………………… % = …………… %    = 2.5%
    Total Loans & Advances                          6000

                                       (Total Capital * Investors expected Rate)                  (800 * 20%)
Cost of Capital =……………………………………………………………………… % = …………………….   %    = 2.67%
                                                   Total Loans & Advances                                       6000
                                            Total Bad & Loss Loan
Risk Premium = …………………………………………………… % = 1.25%
                                           Total Loans & Advances

So, Loan Price = 10% + 2.5% + 2.67% + 1.25% = 16.42%
02.   
SOLUTION:
RWA = (1200*0%) + (1000 * 20%) + (2000*50%) + (4500 * 100%) = 0 + 200 + 1000 + 4500 = 5700
Core Capital = (RWA * 5%) = 285
Minimum Capital Requirement = (RWA * 10%) = 570
03.   
SOLUTION:
ROA = (Net Income / Total Asset)
\ Total Asset = 2000000 / 1.25% = 160000000
ROE = (Net Income / Total Equity)
\ Total Equity = 2000000 / 13.5% = 14814815
\ Equity Multiplier = (Total Assets / Total equity) = 10.80
Equity to asset ratio = (Total Equity / Total Asset) = 9.26%
(iii) New Equity = 14814815 – 1000000 = 13814815
Net Income = 2000000 + 200000 = 2200000
\ ROE = (Net Income / total Equity) = 2200000/ 13814815 = 15.92%

04.        Given: ROE=15%, Tax Rate=40%, Total Asset=25 Crore, Total Liability=15 Crore.
 Net Non-Interest Expense= 1.5%, PLL=0.35% of total Asset.
 Find out the Net Interest Margin (NIM).
SOLUTION:
Given,
Total Assets = Tk. 25 Crore
Total Liabilities = Tk. 15 Crore
So, Total Equity = Tk. (25 - 15) = Tk. 10 Crore
ROE = 15%
So, Profit After Tax = Tk. (10 * 15%) Crore = Tk. 1.5 Crore
So, Profit Before Tax = Tk. 1.50/ (1 - 0.40) = Tk. 2.50 Crore
Here,
Provision for Loan Losses = Tk. 25 * 0.35% = Tk. 0.0875 Crore
Net Non-Interest Income (Expenses) = Tk. 25 * (1.5%) = Tk. (0.375) Crore
We Know,
Profit Before Tax = Net Interest Income - Provision for Loan Losses + Net Non Interest Income
i.e., 2.50 = NII - 0.0875 - 0.375
So, NII = 2.50 + 0.0875 + 0.375 = 2.9625 Crore
So, Net Interest Margin (NIM) = NII / Total Assets
= 2.9625/25
= 0.1185 or 11.85%. (Answer)
05.  Net Interest Income is Tk. 10000, non-interest expenses is Tk. 15000, Liabilities is Tk. 200000 and equity is Tk. 150000, Total income is Tk. 60000, interest expense in Tk. 25000. Calculate (i) ROE, (ii) ROA, (iii)NIM, (iv)NNIM
SOLUTION:
Net Interest Income = Interest Income – Interest Expense
\ Interest Income = 10000 + 25000 = 35000
Total Income = Interest Income + Non-interest Income
\ Non-interest Income = 60000 – 35000 = 25000
\ Net non-interest income = non-interest income – non-interest expense
                                            = 25000 – 15000 = 10000 
Total Asset = Liability + Equity
                   = 200000 + 150000 = 350000

\(i) ROE = (Net Income / Total Equity)
            = {(Net Interest Income + Net non-interest income) / Total Equity}
            = (10000 + 10000)/ 150000 = 13.33%
\(ii) ROA = (Net Income / Total Asset)
            = 20000 / 350000 = 5.71%
\(iii) NIM = Net interest Income / Total Asset = 10000 / 350000 =  2.86%
\ (iv) NNIM = Net Non-interest Income / total Asset = 2.86%          

06.  If a bank has a net interest margin of 2.50%, a noninterest margin of -1.85%, and a ratio of provision for loan losses, taxes, security gains, and extraordinary items of -0.47%, what is its ROA?
SOLUTION: ROA =Net interest margin + Noninterest margin – Ratio of provision for loan losses, taxes, security gains, and extraordinary items
= 2.50% + (-1.85%) – (-0.47%)  = 1.12 %


                                                          



December 2013
****************************
Solution to 6(a)
Net Income 
= Interest Income + Non Interest Income + Securities Gains - Interest Expense - Non Interest Expense – Taxes – Provision for Loan Loss 
= 1875 + 501 + 21 – 1210 – 685 – 16 – 381 
= 105
Total Equity 
= Total Assets – Total Liabilities 
= 15765 – 15440 = 325
ROE 
= Net Income / Total Equity 
= 105 / 325 
= 32.30%
ROA 
= Net Income / Total Assets 
= 105 / 15765 
= 0.66%
NIM 
= (Interest Income – Interest Expenses) / Total Assets 
= (1875 - 1210) / 15765 
= 665 / 15765
= 4.21%
EPS = 105,000,000 / 145,000 = Tk. 724.14 per share
Net Non-interest Margin 
= (Non-interest Income - Non-interest Expenses) / Total Assets
= (501 – 685) / 15765 
= (184) / 15765 
= - 1.16%
Here, 
Total Operating Income 
= Int. Income + Non Interest Income 
= 1875 + 501 = 2376
Total Operating Expenses 
= Int. Expenses + Non Int. Expense + Provision for Loan Loss 
= 1210 + 685 + 381 
= 2276
Net Operating Margin 
= (Total Op. Income – Total Op. Expenses) / Total Assets 
= (2376 – 2276) / 15765 
= 0.63%
NIM=(1875-1210)/12621X100 = 5.26. NNIM= (501-685)/12621 X100=(1.45)
‪#‎MFI - December 2013
***************************
Solution to 4(b)
Given,
Return on Assets, ROA = 0.80%
Equity Multiplier, EM = 12 times
So, Return on Equity, ROE = ROA * EM = 0.80 * 12 = 9.6%
Top of Form

‪#‎MFI - December 2013
***************************
Solution to 4(b)
Given,
Return on Assets, ROA = 0.80%
Equity Multiplier, EM = 12 times
So, Return on Equity, ROE = ROA * EM = 0.80 * 12 = 9.6%
Top of Form

‪#‎MFI - December 2013
***************************
Solution to 4(b)
Given,
Return on Assets, ROA = 0.80%
Equity Multiplier, EM = 12 times
So, Return on Equity, ROE = ROA * EM = 0.80 * 12 = 9.6%
Top of Form



                                  




              https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10675564_4699025409807_7967575973128337992_n.jpg?oh=8e790ec9d4d229586b290ba98c207e26&oe=548CF8B7


Math Solution- DECEMBER 2013
6 A.
Net Income = Interest Income + Non Interest Income + Securities Gains - Interest Expense - Non Interest Expense – Taxes – Provision for Loan Loss
= 1875 + 501 + 21 – 1210 – 685 – 16 – 381 = TK. 105 M
Total Equity = Total Assets – Total Liabilities 
= 15765 – 15440 = TK. 325 M
Debt= Deposit Account+ Bills Payable+ Borrowings (from Other or any Bank)
******* Contra will not count (Ignore)
Equity= Share Capital + Profit and Loss + Reserve Fund and other Reserves+ Surplus
Debt Equity Ratio or Burden%= Debt/Equity
Net Interest Income NII= Interest Income-Interest Expense
= (Interest on Advances+ Interest on Investment)-0)
Non Interest Income = Commission, Exchange and Brokerage+ Others Revenue+ Profit on 
sale on Investment
Non Interest Expenses = Salary+ Allowance+ MD’s Fee + Legal Fees + Sales Expenses + 
Printing& Stationary + Postage & Telegram + Repair & Maintenance
Net Non Interest Income =Non Interest Income- Non Interest Expense
(Operating Income (Interest Income-Interest Expenses+ Other Income) - 
Operating Expenses (All Expenditure excluding Interest Paid and Provision))
ROE= Return on Equity = Net Income / Total Equity = 105 / 325 = 32.30% 
ROA = Return on Asset= Net Income / Total Assets = 105 / 15765 = 0.66%
NIM = Net Interest Margin= (Interest Income – Interest Expenses) / Total Assets 
= (1875 - 1210) / 15765 = 665 / 15765= 4.21%
EPS = Earnings Per Share = 105,000,000 / 145,000 = Tk. 724.14 per share
Net Non Interest Margin = (Non Interest Income – Non Interest Expenses) / Total Assets
= (501 – 685) / 15765 = (184) / 15765 = - 1.16%
Here, 
Total Operating Income = Int. Income + Non Interest Income 
= 1875 + 501 = TK. 2376 M
Total Operating Expenses = Int. Expenses + Non Int. Expense + Provision for Loan Loss 
= 1210 + 685 + 381 = TK. 2276 M
Net Operating Margin = (Total Op. Income – Total Op. Expenses) / Total Assets 
= (2376 – 2276) / 15765 = 0.63%
Management of Financial Institutions (MFI)
DAIBB - Dec-2013
Solution to 6(a)
Net Income 
= Interest Income + Non Interest Income + Securities Gains - Interest Expense - Non Interest Expense – Taxes – Provision for Loan Loss 
= 1875 + 501 + 21 – 1210 – 685 – 16 – 381 
= 105
Total Equity 
= Total Assets – Total Liabilities 
= 15765 – 15440 = 325
ROE 
= Net Income / Total Equity 
= 105 / 325 
= 32.30%
ROA 
= Net Income / Total Assets 
= 105 / 15765 
= 0.66%
NIM 
= (Interest Income – Interest Expenses) / Total Assets 
= (1875 - 1210) / 15765 
= 665 / 15765
= 4.21%
EPS = 105,000,000 / 145,000 = Tk. 724.14 per share
Net Non-interest Margin 
= (Non-interest Income - Non-interest Expenses) / Total Assets
= (501 – 685) / 15765 
= (184) / 15765 
= - 1.16%
Here, 
Total Operating Income 
= Int. Income + Non Interest Income 
= 1875 + 501 = 2376
Total Operating Expenses 
= Int. Expenses + Non Int. Expense + Provision for Loan Loss 
= 1210 + 685 + 381 
= 2276
Net Operating Margin 
= (Total Op. Income – Total Op. Expenses) / Total Assets 
= (2376 – 2276) / 15765 
= 0.63%
Management of Financial Institutions (MFI)
DAIBB - Nov-2011
Solution to 4(c)
i) Net Interest Income = Interest Income - Interest Expense = (80,000+15,000) - 19,500 = Taka 75,500 thousands.
ii) Net Non-interest Income = Non-interest Income - Non-interest Expenses =(20000+2000+8000) - (7500+3500+2000+2500+25000) = 30000 - 40500 = (10500)
iii) Net Interest Margin = (Interest Income – Interest Expenses) / Total Assets = (95000 - 19500) / 682500 = 11.06%
iv) Operating Efficiency Ratio = Total Operating Expenses / Total Operating Income = (19500+7500+3500+2000+2500+25000) / 125000 = 48%
v) PLL% = Provision for Loan Losses / Loans = 7500 / 295000 = 0.0254 or 2.54%
vi) Burden% = (Non Interest Op Expenditure - Non Interest Income)/ Average Assets = [(7500+3500+2000+2500+25000) - (20000+2000+8000)] / 682500 = 1.53%
vii) ROA = Net Income / Total Assets = 65000 / 682500 =9.52%
viii) ROE = Net Income / Total Equity = 65000 / (200000+115000+130000) = 14.60%
ix) Equity Multiplier (EM) = Total Assets / Total Equity = 682500 / 445000 = 1.53 times
x) Equity to Asset Ratio = Total Equity / Total Assets = 445000 / 682500 = 65.20%



Comments

Popular posts from this blog

What precautions should be taken by a banker before advancing

What precautions should be taken by a banker before advancing What precautions should be taken by a banker before advancing the loan or Investment? No doubt the advancing of loan is also risk as well. If the loan is for a longer period then risk will be also greater. So before advancing the loan a banker should keep in view the following precautions : Business Volume: Character : Character of the borrower depends upon honestly, family background, nature of employment, habits and the record of the past. So before advancing loan these things must   be considered. 2. Ability To Repay : Before advancing loan a banker must be satisfied with the sources of the repayment of the funds. 3. Check The Assets : The banker should also check the property capital and borrower. This property can kept as a security of loan. In other words if the businessman financial condition is sound then it can be lended otherwise not. 4. Purpose Of Financing :- Funds should be provid...

Islami banking diploma

 Islami Banking Diploma Diploma in Islami Banking Part II E-Banking Question Solve XAMINATION - June­-July­2013   Question 1(a): What is E-Banking? Write down the names of different Electronic Delivery Channels used in E-Banking.                                      Marks:6   Answer: E-Banking: E-banking is a banking system that enables a bank to conduct a range of financial transactions through the electronic means. The E-banking will typically connect to or be part of the core banking system operated by a bank and is in contrast to branch banking that was the traditional way banking services. Traditional banking was ledger banking which was very much time consuming for the employees and customers. But E-banking is that exclusive system, whereas all banking activities are being accomplished with the aid of electronic mechanism within very short time. Computer i...

Theory and Practice of Banking

 Theory and Practice of Banking Theory and Practice of Banking-Islamic and conventional What is the banking system in Bangladesh? Now, banks in Bangladesh are primarily of two types: Scheduled Banks: The banks that remain in the list of banks maintained under the Bangladesh Bank Order, 1972. Non-Scheduled Banks: The banks which are established for special and definite objective and operate under any act but are not Scheduled Banks. What is the concept of banking? Banking is defined as the business activity of accepting and safeguarding money owned by other individuals and entities, and then lending out this money in order to conduct economic activities such as making profit or simply covering operating expenses. ... Above all, central banks are responsible for currency stability. What is the role of banks in the financial system? Banks perform various roles in the economy. First, they ameliorate the information problems between investors and borrowers by monitoring th...